2015 Tasarım Trendlerini Sunumlarımızda Nasıl Kullanırız?

Fouders Grid, grafik ve web tasarımında uzman 55 tasarımcıyla bir röportaj gerçekleştirdi ve 2015’in tasarım trendleri ne olacak sorusunun cevabını aradı. Yazıyı okuduktan sonra “bu tasarım trendlerini sunumlarımızda nasıl kullanabiliriz?” sorusu aklıma geldi ve Katil Slaytlar takipçilerine özel bu yazıyı hazırladım.

1. Arkadaş Canlısı Dil / Mike Rohde

Markalar gerek web sitelerinde gerekse diğer mecralarda artık müşterileriyle iletişime geçerken çok daha informal çok daha samimi bir dil kullanıyorlar ki burada marka ile kişi arasındaki bir iletişimden bahsediyoruz. Sunum yaparken katılımcılarla birebir sıcak iletişim kurma şansımız olduğundan markalara göre çok daha avantajlıyız. Anlatımımızda ve slaytlarımızda formal, mesafeli dili bir kenara bırakarak daha arkadaş canlısı bir dil kullanabiliriz. Tabi bunu yaparken sunumu nerede ve kimlere yaptığımızı iyi değerlendirmeliyiz. Her durumda formal dil uygun olmayabilir.

2. Hikayenin Gücü / Alex Mattias

Dün ne yediğimizi hatırlamakta zorlanırken daha küçük bir çocukken annemizin ya da babamızın anlattığı bir hikayeyi en ince ayrıntısına kadar hatırlarız. Hikayelerin hafızamız üzerinde gerçekten büyülü bir etkisi var. Hafıza teknikleriyle ilgili bir çok kitapta hikayeleme yönteminden faydalanıldığını görebilirsiniz. Sunumlarımızda hikayelerden faydalanarak akılda kalıcılığımızı artırabiliriz.

3. El Çizimi / Daniela Meyer

El çizimi ikonlar, şekiller ya da el yazısına benzeyen fontlar sunumlarınıza sıcaklık ve kişilik katacaktır. Üstelik bunları kullanmak için çizim yeteneğine sahip olmanıza da gerek çünkü burada çizilmişi var. Tek yapmanız gereken Google’a “Hand Drawn PNG” yazıp görsellerde arama yapmak. El yazısı fontlar içinse çeşitli font sitelerinde “Hand Drawn” aramasını yapmanız yeterli. Yeni fontları nereden bulabileceğimiz ve bilgisayarımıza nasıl yükleyebileceğimizle ilgili detaylı bir yazıyı kısa sürede paylaşacağım.

4. Güçlü Görseller / Gabriele Manasse

Hafızamızın büyük bölümü yaklaşık %83’ü görsellerle oluşuyor ve büyük ölçüde görsellerle düşünüyoruz. Ayrıca görseller duyguları harekete geçirmede metinlere göre çok daha etkili. Zihinlere kazınacak sunumlar için kocaman (tam ekran) ve etkileyici görseller kullanmaktan daha verimli bir yöntem düşünemiyorum. Ayrıca görselin üzerine yazılacak tek bir anahtar kelime ya da kısacık bir cümle görseli destekleyecek ve anlamı kuvvetlendirecektir.

5. Minimal Tasarım / Andrew Wilkinson

Sunum tasarımlarımızı hazırlarken dikkat etmemiz gereken ilk ve önemli nokta sadelik. Tasarım ve sanatta akım olaraksa bunun karşılığı Minimalizm. En az malzeme ya da kaynakla en büyük etkiyi oluşturma çabası. Etkili ve akılda kalıcı sunumlar hazırlamak istiyorsanız slaytlarınızda yer alan gereksiz her şeyi atın ta ki sunumdan atılabilecek bir şey kalmayana kadar. Sunumlarınızı sadeleştirdikçe katılımcılarınızın yüzünde artan bir gülümseme ve rahatlama gözlemleyeceksiniz.

Tasarımcıların 2015 tasarım trendleriyle ilgli görüşlerine buradan ulaşabilirsiniz.

28 Ağustos 2018

0 Yorum "2015 Tasarım Trendlerini Sunumlarımızda Nasıl Kullanırız?"

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir