Aklıda Kalıcı ve Etkili Sunumlar İçin

Sunum hazırlarken yapılan en büyük hatalardan bir tanesi görselleri göz ardı edip neredeyse tamamen metinler ile mesajı iletmeye çalışmaktır.
Bilmem hiç sizin de başınıza geldi mi? Bir sınava girdiğimde özellikle bu sınav yazılıysa ve hatırlamakta zorluk çektiğim bir soruyla karşılaştıysam, iç sesim devreye girer ve bana şuna benzer şeyler söyler. “Kitabın sol tarafındaki bir sayfadaydı, böyle mavi bir kutu vardı, kutunun üstünde de ünlem işareti vardı. Nasıl hatırlamazsın?” Sebebi gayet basit, felsefeci John Lock’un da belirttiği gibi hafızamızın %83’ünü görseller oluşturur ve görsellerle hatırlarız. Dolayısıyla metin tabanlı içerikleri hatırlamakta güçlük çekeriz.

Görseller duyguları uyarır, anlatımımızı destekler ve hatırlanmayı kolaylaştırır. İşitsel olarak aldığımız bir bilgiyi 72 saat sonra %10 oranında hatırlarken, aynı bilgiyi görsellerle desteklediğimizde bu oran %65’e çıkmaktadır. “Az laf, çok iş derler” ya biz de sunumlarımızda “Az metin, çok görsel” mottosu ile hareket etmeliyiz. Mesajlarımızı mutlaka ilgi çekici görsellerle desteklemeliyiz. Çünkü sunumumuza katılan kişiler, bizi dinlemek için geliyorlar perdeye ya da ekrana yansıttığımız yazıları okumak için değil.

Kötü bir haber daha, araştırmalara göre dakikada ortalama okuma hızımız 250-400 kelime iken anlaşılır bir şekilde konuşma hızımız dakikada sadece 140-160 kelime. Yani görsel destekli kısa bir metinden oluşan bir slayt yerine anlatacaklarımızın tamamının yazılı olduğu bir slayt kullandığımızda, seyircilerimiz biz daha mesajımızı vermeden önce tüm slaytı okumuş oluyor. Dolayısıyla sunumumuza katılan kişilerin kafasında şöyle bir düşünce oluşuyor. “Madem anlatacaklarının hepsi slaytlarda vardı, sen nenden geldin? Gönderseydin sunum dosyasını alıp kahvemi rahat rahat okusaydım.” Bunu ne kendinize ne de sizi dinlemeye gelenlere yapın.

Sözün özü akılda kalıcı ve etkili sunumlar için;

  • Görsellerin gücünden faydalanın,
  • Uzun metinlerden uzak durun,
  • Sahne sizin, sıkıcı slaytların başrolde olmasına izin vermeyin ????
28 Ağustos 2018

0 Yorum "Aklıda Kalıcı ve Etkili Sunumlar İçin"

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir