Başarılı Sunumun 5 Altın Kuralı

1. Planla

Sunum yapacağın konuyu belirledin, araştırmalarını yaptın ve gerekli içerikleri topladın. Hemen bilgisayarın başına geçtin ve sunumu hazırlamaya başladın. 3. Slayta kadar gayet hızlı gittin, 4. Slayta geldiğinde tıkanmaya başladığını hissettin. Sanki bir şeyler eksik gibi. Şimdi derin bir nefes al ve bilgisayarın başından kalk. Eksik olan şey planlama. Bütün iyi projeler gibi bütün iyi sunumlar da iyi bir planlamayla başlar. İyi bir planlama ise bir kalem ve boş bir kağıtla. Artık hazırsın tek yapman gereken küçük kutular çizmek (bu kutular slaytaların olacak) ve içlerine anlatacaklarını yazmak. Daha sonra bu mesajlara eşlik edecek görsel ya da grafikleri kabaca çizmek. Çizim yeteneğinin olmasına gereke yok tek amacımız zihnindekileri kâğıda aktarmak. Artık rahat bilgisayar başına geçebilirsin ????

2. Dinleyicini Tanı

Ne anlattığından daha önemli bir şey varsa o da nasıl anlattığın. Nasıl anlatman gerektiğini belirleyen en önemli etken ise kime anlattığın. Bir sunum yapmadan önce dinleyicini mutlaka tanı. Bir grup iş adamına yaptığın sunumu üniversite öğrencilerine yapamazsın. Dinleyicini tanırsan ihtiyaç ve isteklerini daha kolay tespit edebilirsin. Böylece sunumda kullandığın dili, görselleri, hikayeleri dinleyici kitlene göre düzenleyebilirsin. Unutma yanlış adres yazdığın kargo doğru yere gitmez. (Gerçi bazen doğru adres yazsan da yanlış yere gidebiliyor, neyse bu kargo firmalarıyla ilgili bir sıkıntı)

3. Her Slayta Sadece 1 Mesaj Koy

Biliyorum çok fazla şey anlatmak istiyorsun ve hepsinin faydalı olduğundan eminim. Ama sorun sende değil bizde yani dinleyicilerde. Maalesef aynı anda sadece 1 mesaja odaklanabiliyoruz. Ayrıca kalabalık slaytlar dikkatimizi dağıtıyor. Ne sana odaklanabiliyoruz ne de mesaja. Eğer aklıda kalıcı bir sunum hazırlamak istiyorsan her slaytta sadece bir mesaj olmalı ve mümkünse bu mesajı kısa cümleler ya da anahtar kelimler ile vermelisin. Atalarımız “bir taşla iki kuş” diyor ya onu unut aynı atalarımız “bir koltukta iki karpuz taşınmaz” da diyor. Biraz tutarsızlık var anlayacağın ????

4. Sunumun Güncel Olsun

Eğer aynı sunumu farklı zamanlardan tekrar yapacaksan tüm sunumunu mutlaka gözden geçirmelisin. Sunumunda verdiğin bir istatistiğin daha güncel hali çıkmış olabilir, verdiğin bir bilgi artık doğru olmayabilir ya da yaptığın bir şaka artık komik olmayabilir. Sunum sırsında bozulmak istemiyorsan bu ufak ama önemli güncellemeleri mutlaka yapmalısın. Heraklitos’un da dediği gibi “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.”

5. Görsellerin Gücünden Faydalan

Dinleyicilerin dikkatini ve ilgisini uyanık tutmak gerçekten zor. Bu konuda görseller işini oldukça kolaylaştıracaktır. Çünkü beynimiz büyük oranda görsellerle çalışıyor ve hatırlıyor. İnsanoğlu iletişimde görsel kullanmaya MÖ 15.000 yıllarında mağara resimleri ile başlamış. Sesleri görselleştiren ilk alfabe ise bundan uzun süre sonra MÖ 1.500 yıllarında Fenikeller tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Yani görseller ile iletişime doğal bir şekilde yatkınlığımız söz konusu. Dolayısıyla mesajını görsellerle desteklemek etkileyiciliğini ve akılda kalıcılığını büyük oranda attıracaktır.

28 Ağustos 2018

0 Yorum "Başarılı Sunumun 5 Altın Kuralı"

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir