İşinizi Kolaylaştıracak PowerPoint Kısayolları

Eğer sık sık PowerPoint kullanarak sunum hazırlıyorsanız ve sunumlarınız onlarca slayttan oluşuyorsa birazdan paylaşacağım kısa yollar işiniz bir hayli kolaylaştıracak daha da önemlisi sizi havalı gösterecek 😊 Eğer Windows yüklü bir bilgisayar kullanıyorsanız kısa yolları olduğu gibi kullanabilirsiniz. Eğer Mac kullanıyorsanız CTRL yerine CMD, SHIFT yerine Option tuşuna basmanız yeterli.

1. Nesneleri Boyutlandırırken En Boy Oranlarını Bozmamak

Bir şeklin ya da görselin boyutunu değiştirirken (büyütürken, küçültürken) sıkça yapılan bir hata onların en boy oranlarını bozmak, SHIFT tuşuna basarsanız en boy oranız bozulmayacaktır. Böylece şekil ya da görseliniz orijinal hali ile (olması gerektiği gibi) yeniden boyutlandırılacaktır.

2. Yatay ya da Dikey Çizgiler Çizmek

Eğer siz de benim gibi çizdiğiniz çizginin tam olarak düz olup olmadığından emin olamıyorsanız, 2 derecelik bir eğim sizi uykusuz bırakıyorsa, size basit bir önerim olacak. Çizginizi oluştururken SHIFT tuşuna basılı tutarsanız çizginiz sadece 45 derecelik açılarda oluşacaktır.

3. Format Kopyalama

Kopyala – Yapıştır (CTRL+C, CTRL+V) sunum hazırlarken sıklıkla kullandığımız bir yöntem. Bu yöntemin biraz daha gelişmiş hali ise Format Kopyalama. Sunumumuzdaki bir nesnenin rengi, gölgesi vb. biçim özelliklerini başka bir nesneye kopyalamak istediğimizde Biçim Boyacısını kullanıyoruz. Bu işlemi daha hızlı gerçekleştirmek içinse özelliklerini almak istediğimiz nesneyi seçtikten sonra CTRL+SHIFT+C tuşlarına basmak ve özellikleri uygulamak istediğimiz nesneyi seçip CTRL+SHIFT+V tuşlarına basmak yeterli. CTRL+SHIFT+V adımını birden fazla nesneye arka arkaya uygulayabilirsiniz.

4. Gruplama

Birden fazla nesneyi gruplamak için CTRL+G tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Bir grubu ayırmak içinse CTRL+SHIFT+G kısayolunu kullanabilirsiniz.

5. Slayt Yakınlaştırma

Sizi bilmem ama ben slaytlarımı düzenlerken sıklıkla ekrana yaklaşma ihtiyacı duyuyorum (Astigmat olmamın da etkisi büyük tabi). Ben slayta yaklaşmam slayt bana yaklaşsın diyorsanız CTRL tuşuna basılı tutarken farenizin tekerleğini slaytınızı büyütüp küçültmek için kullanabilirsiniz.

13 Aralık 2018

0 Yorum "İşinizi Kolaylaştıracak PowerPoint Kısayolları"

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir