King’s Speech’ten Topluluk Önünde Konuşmaya Dair 5 Ders

Bertie, babası V. George’un ölümü ardından, ağabeyi Edward’ın skandal aşkı nedeniyle tahttan feragat etmesi üzerine, istemeyerek de olsa krallık görevini devralır. Aile içinde “Bertie” olarak bilinen Prens Albert, kekemeliği yüzünden çocukluğundan beri alay konusu olduğundan, krallığı süresince yapmak zorunda kalacağı konuşmalardan dolayı dehşete düşmektedir. Bertie’nin zor durumda olduğunu gören eşi, ona yardım etmesi için Avusturyalı konuşma terapisti Lionel Logue ile görüşür. Lionel’in de yardımıyla Bertie kekemeliğini yener ve İngiltere’nin en sevilen kralı olur.
Topluluk önünde konuşmaktan çekiniyorsanız (korkuyorsanız), kralın hikâyesindeki çok faydalı ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

1. Kendinize (sesinize) inanın. Ailesindeki güçlü kişiler çocukluğu boyunca Bertie ile alay ettiler, onu önemsemediler. Bu yüzdenkekemeliği gün geçtikçe daha da kötüye gitti. Bertie kekemeliğinin asla iyileşmeyeceğine inanmaya başlamıştı. Kral, kekemeliğini yenmek istiyorsa öncelikle kendisine olan inacını kazanmalıydı.Lionel’in de yardımıyla Bertie kendine inanmaya başladı, içinde bir yerlerde bunu başarabileceğini hissediyordu.Başarısız birçok denemeden sonra bile yılmayıp yola devam etti. Kendinize(başaracağınıza) inanın ve hiç durmayın.

2. Yardıma ihtiyacınız olduğunu kabul edin. Öncelikle, kolay olmasada, Kral egosunu kontrol altına aldı ve eşini dinleyerek bir profesyonelden, Logue’dan yardım almayı kabul etti. Hiç birimiz mükemmel değiliz ve yalnız başına iyi bir konuşmacı olamayız. Bunun için sizde kendi Louge ve Elizabeth’inizi bulun.

3. Hazırlık yapın. Hazırlığın yerini hiçbir şey dolduramaz. Önceleri ağzında kalemle konuşmaya çalışmak, yerde yuvarlanırken birşeyler söylemek saçma da gelse, bu hazırlık çalışmalarını (alıştırmaları) yapana kadar Kral hiç gelişme kaydedemedi. Belki 1 saatlik bir konuşma yapmak için öncesinde 1 hafta hazırlanmanız gerekecek. Ama emin olun, aldığınız sonuca değecektir.

4. Adımınızı atın. Kral VI. George’un da farkına vardığı gibi, her ne kadar teorik bilginiz olsa da bir şeyi yapmadan o konuda ustalaşmak mümkün değil. Her yeni konuşmasında biraz daha ilerledi. Eğer topluluk önünde konuşma konusunda ustalaşmak istiyorsanız bol bol pratik yapın. Önce yakınınızdaki kişilerden başlayın, sunumlarınızı onlarla paylaşın. Yeteneklerinizi neredeyse pratik yapmak kadar geliştirecek başka bir yöntem ise bu işin ustalarını izlemektir. Ne kadar farklı tarzda sunum örneği izlerseniz o kadar faydalı olacaktır.

5. Kendiniz olun. Bertie farklı yerlerde 50’nin üzerinde konuşma yaptı. Mükemmel değildi ancak insanların sevgisini kazanmayı başarmıştı. Kekemeliği bir avantaj haline gelmişti ve insanlar onu bir kahraman olarak görmeye başlamıştı. Kekeliyor olabilirsiniz, belki bazı harfleri düzgün söyleyemiyorsunuzdur ya da ses tonunuz normalden biraz daha incedir, aslında bunların hiçbiri eksiklik değil. Sadece farklısınız ve bu farklılığınızı avantaja dönüştürmek sizin elinizde.

Kaynaklar:
Reader’s Digest (May 2011)
Divxplanet.com

28 Ağustos 2018

0 Yorum "King’s Speech’ten Topluluk Önünde Konuşmaya Dair 5 Ders"

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir