PowerPoint’in Kesinlikle Kullanılmaması Gereken Özellikleri

Birçok programda olduğu gibi PowerPoint’te de onlarca araç bulunuyor. Tabi ki bu hepsini kullanmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Emin olun Bill Gates siz bir kaç özelliği anlamsız buldunuz diye kırılmayacaktır.

Şablonlar

PowerPoint ile birlikte gelen varsayılan şablonlardan uzak durun. Bu şablonlar sunumunuzu standart bir hale getirecektir. Sunumunuzu izleyenler muhtemelen sizin kullandığınız şablonu kullanan başkalarını da izlemiş olacak ve sunumunuz onlar için diğer sıkıcı sunumlardan biri olacak. Tabi ki kendi şablonunuzu oluşturabilir ya da kurumunuza ait önceden hazırlanmış şablonları kullanabilirsiniz, bir de GRADA Sunum Şablonu’nu 🙂 Benim karşı olduğum Tasarım menüsünün altındaki o sıkıcı şablonlar. (Görünce siz de hatırlayıp bana hak vereceksiniz.)

Madde İşaretleri

PowerPoint’te slaytınıza bir metin kutusu eklediğinizde varsayılan olarak madde işaretli olarak gelir. PowerPoint asla size buna ihtiyacınız olup olmadığını sormaz. Tek bir kelime mi kullanacaksınız, PowerPoint bunu umursamaz ve madde işaretini yapıştırır. Sunumlarınızı sıkıcılıktan kurtarmak için gerçekten ihtiyaç olmadıkça madde işaretlerini kullanmayın.

4:3 Format

Tüplü televizyonların devri bitti tabi 4:3 formatında. Yeni Led TV’lerimiz, akıllı telefonlarımız hepsi geniş ekran formatında neden mi? çünkü 16:9 format altın orana daha yakın ve dolayısıyla bize daha estetik geliyor. Eğer sunumunuzu PowerPoint’in eski bir versiyonunda yapmanız gerekiyorsa yeni bir dosya açtığınızda varsayılan olarak 4:3 formatta olduğunu görebilirsiniz, tek yapmanız gereken Tasarım > Slayt Boyutu menüsüne tıklayıp 16:9 formatı seçmek.

19 Aralık 2018

0 Yorum "PowerPoint'in Kesinlikle Kullanılmaması Gereken Özellikleri"

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir