Sunumlarda Altın Oran ve 3’ler Kuralı

Mısırdaki piramitler, çam kozalakları, Antik Yunan’daki Parthenon, Leonanrdo Da Vinci’nin son yemek tablosu, deniz kabukları, kullandığımız LCD televizyonlar… Hepsinin bir ortak noktası var: Altın Oran. Altın Oran, pi (π) gibi irrasyonel bir sayıdır ve ondalık sistemde yazılışı; 1.618033988749894…’tür. Bu kadar matematik bilgisi yeter sanırım. Eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedilen bu oran, yüzyıllarca mimaride ve sanatta kullanılmıştır. Altın Oran’ın matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasındaki en mükemmel uyumu verdiği düşünülmektedir. Birçok doğal oluşumda da bu oranı görmek mümkündür. Biz de mükemmel sunumlar hazırlamak için bu orandan faydalanacağız.

Sunumlarımızda kullanabileceğimiz 2 pratik yöntem var.

1. Yöntem:
Eskiden evlerimizde bulunan televizyonları hatırlarsınız. Neredeyse kareye yakın bir ekranları vardı. Televizyon üreticileri bir şeyin farkına vardı: Altın Oran. Günümüzde üretilen televizyonların büyük bir çoğunluğu 16:9 en-boy oranına sahip yani Altın Oran’a uygun. Biz de sunumlarımızı hazırlarken sayfa yapısını 16:9 en-boy oranına getirerek Altın Oran’a uygun sunumlar hazırlayabiliriz.

2. Yöntem:
Fotoğrafçılıkla uğraşanların aşina olduğu bir kavramdan bahsedeceğim. 3’ler kuralı, sunumumuzda yer alan görselleri ve yazıları konumlandırırken Altın Oran’dan faydalanmamızı sağlayan pratik bir yöntem. Sunumumuzu yatay ve dikey 2’şer çizgi ile 9 parçaya böldüğümüzü düşünelim. Çizgilerin kesişim noktaları bizim güç noktalarımız. Bu noktalar slayt üzerinde bakışların en çok toplandığı, en dikkat çekici noktalar. Dolayısıyla sunumda odaklanılmasını istediğimiz görselleri, yazıları bu noktalar üzerinde konumlandırarak etkili slaytlar hazırlayabiliriz.

3’ler kuralı dikkate alınarak çekilmiş bir fotoğraf, bebeğimiz (Zeynep) güç noktaları üzerinde.

 

Örnek Slaytlar (3’ler Kuralı);

2 Aralık 2018

0 Yorum "Sunumlarda Altın Oran ve 3’ler Kuralı"

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir