Sunumlarda İlgiyi Canlı Tutmak

İçinde yaşadığımız sosyal medya çağında insanların bir konuya odaklı kalabilme süreleri gittikçe kısalıyor. Mobilde ortalama içerik tüketim hızı 1,7 saniye iken masaüstünde bu oran ortalama 2,5 saniye civarında seyrediyor. Böyle bir durumda sunum yapmak ve insanların dikkatlerini uzun süre üzerinizde tutmak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Kısa bir sunum yapıyorsanız işiniz nispeten daha kolay olacaktır. Bazen sunumlarınız yapısı gereği uzun olmak zorunda olabilir, bunda bir sıkıntı yok. Bununla birlikte asıl sıkıntı sunumun tek bir parça halinde tasarlanması ve bu şekilde aktarılmaya çalışılması. Sunumunuzu insanların sindirebileceği küçük parçalara bölmelisiniz. Aynı bir kebapçıya gittiğinizde önünüze gelen kuşbaşılı kaşarlı pide gibi 🙂 Masanız boyunca uzanan pide iştahınızı açsa da rahatça yiyebilmek için dilimlere bölmelisiniz.

Ayrıca sunumunuz bir tempoya sahip olmalı, sunumun tamamında aynı heyecan yaratıp insanların ilgisini çekemeyebilirsiniz ancak tüm bölümlerinizde mutlaka en az bir tane dikkat çekici içerik, uygulama ya da hikaye olmalı. Uygulamalarla hareket yaratıp uyuşmaların önüne geçebilir, hikayelerle odaklanmayı sağlayabilirsiniz. Böylece ilgiyi uzun süre boyunca canlı tutabilirsiniz.

En vurucu içeriklerinizi sunumunuzun başına ve sonuna saklayın, unutmayın insanlar en çok başlangıçları ve bitişleri hatırlarlar. Bir formula 1 pilotu gibi iyi bir çıkış yapın, yarış boyunca kaza yapmamaya çalışın ve son turda bütün gücünüzle gaza yüklenin.

28 Ocak 2019

0 Yorum "Sunumlarda İlgiyi Canlı Tutmak"

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir